Huomio! Veikkojen pesistoiminta on keskeytetty 13. toukokuuta saakka
13.3.2020 17:32 Uutiset / Lappajärven Veikot

Koronaviruspandemia aiheuttaa harmaita hiuksia myös seuratasolla.

Hallitus päätti jatkaa koronavirustartuntojen leviämisen hidastamiseksi ja riskiryhmien suojelemiseksi aiemmin päätettyjä rajoitustoimia. Täten myös Suomen pesäpalloliitto on reagoinut määräykseen, ja pyytää jokaiselta jäsenseuraltaan vastuullisuutta näinä vaikeina aikoina. Lappajärven Veikkojen pesistoiminta on siis keskeytetty 13. toukokuuta saakka. Joukkueemme eivät pidä tänä aikana yhteisharjoituksia. Lavepesis seuraa THL:n, hallituksen ja pesäpalloliiton linjauksia.

Määräykset ovat jo nyt vaikuttaneet kevään kulkuun yhteisharjoitusten keskeytymisen vuoksi. Kevään tapahtumat mm. Pääsiäiskokkotapahtuma, Einon ja Aapelin vappukonsertti ja Kraatteriturnaus on jouduttu perumaan. Pop-duon konsertti ja Kraatteriturnaus siirtyy syksymmälle 2020. Pääsiäiskokon merkeissä näemme taas ensi vuonna 2021. Tapahtumien peruuntumisen lisäksi pesiskausi 2020 voidaan aloittaa aikaisintaan kesäkuussa.

Vaikka maailmantilanne on pysäyttänyt meidät kaikki, silti toiminta jatkuu niillä mahdollisuuksilla mitä on tarjolla. Harrastajamme harjoittelevat poikkeusaikana omatoimisesti, ja edustusjoukkue kokoontuu viikottain etäpalaveriin netin välityksellä. Seuran juniorivalmentajat ja nuorisotuomarit pystyvät kouluttautumaan kesää 2020 varten nyt Suomen pesäpalloliiton etäkoulutuksien kautta (lisätietoja etusivujemme tiedotteissa) sekä seuraväki tekee aktiivista taustatyötä koko ajan, jotta meillä on valmiudet toimia, kun pesiskesä voi alkaa!

Ollaanhan yhdessä vastuullisia!

Välittävin terveisin Lappajärven Veikkojen pesäpallojaosto   
Lisää uutisia
Lappajärven Veikot
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 
Kategoriat